Vidos-kastély (Kemenesmihályfa)
A környéken sok elhanyagolt kastély van, ám Kemenesmihályfa főutcáján nagyon szépen felújítva látható a Vidos-kastély.
Vidos-kastély története
A kastélyt építtető koltai Vidos család régi Vas vármegyei nemesi família, kiknek őseit V. István király emelte nemesi rangra 1272-ben. A család már a XVI. század közepén rendelkezett Mihályfán birtokokkal.
A kastélyt első formájában Vidos Zsigmond emeltette a XIX. század első negyedében, klasszicista stílusban. Fia, Dániel, aki Vas vármegye alispánja lett, 1870-ben historizáló (eklektikus) stílusban átalakíttatta, bővíttette. Itt őrizték a család ősi levéltárát, melyben több régi, pergamenre jegyzett irat is volt.
A mai, kibővített L-alakját az 1911-es átépítés során kapta a kastély. Ekkor épült a rövidebb szárnyra az emelet, a terasz fölé pedig a torony, melyben toronyszobát alakítottak ki. A hosszabb szárny utca felőli végére terasz került, melyhez kovácsoltvas korláttal díszített lépcső vezet fel. Szintén ekkor alakították ki az alagsor lakószobáit. A kastély homlokzatai az átalakítás során teljesen új, szecessziós jellegű architektúrát kaptak.
Vidos József halála után az államosításig fia, (VI.) József cs. kir. kamarás, huszárezredes, johannita lovag lakta az épületet. A II. világháború végén orosz csapatok sajátították ki legénységi szállás céljára, jelentős károkat okozva.
Az 1950-es években toldalékkal bővítették, teraszát beépítették. Egy ideig általános iskola és tsz-major, majd óvoda működött benne, a rendszerváltást követően varrodát helyeztek el falai között. 2002-ben magántulajdonba került, felújították.
(Forrás: Kemenesmihályfa honlapja)
Látnivalók a környéken
- Kemenessömjén, Berzsenyi-kastély
- Kemenessömjén, Radó-kastély
- Ostffyasszonyfa, Weöres-Ostffy-kastély
- Ostffyasszonyfa, Károlyi-kastély
- Ostffyasszonyfa, Ostffy-kastély
- Kemenesmagasi, Berzsenyi-kripta
- Külsővat, Schmidt-kastély
- Egyházashetye, Gotthard-Felsőbüki Nagy-kastély
- Kenyeri, Cziráky-kastély