Eördögh-kastély (Nyírábrány)
Az országhatár menti Nyírábrányban találjuk a környék talán legszebb kastélyát, amely eredeti pompájában áll egy nagy parkban.
Eördögh-kastély története, leírása
A kastély felépítése Eördögh (II.) György legidősebb fiának, Eördögh (Ábrányi) Alajosnak a nevéhez fűződik. A mára átalakított rezidencia eredeti kiképzéséről Kazinczy Ferenc egy 1824. július 1-jén kelt, gróf Dessewffy Józsefhez írt levele tanúskodik. Eszerint a kastély négy homlokzata eredetileg négy különféle stílusban készült el, az egyik „görög stílusú”, azaz klasszicista volt, ”a másik gothicus, a harmadik és negyedik nem tudom mi” írta Kazinczy.
Komárik Dénes megállapítása szerint a nyírábrányi kastély eredeti kialakítása – gótizáló – homlokzata miatt a hazai korai romantika (preromantika) egyik első emlékének tekinthető, az épület szokatlan kialakítása francia hatásokra vezethető vissza, és a magyar felvilágosodás francia orientáltságával magyarázható.
A kastély terveit az egri építészcsaládból származó Povolny Ferenc debreceni építész készítette, a kastély 1827-ben készült el.
Eördögh a kastélyt mintaképül szánta, remélve hogy hatása kisugárzik a környező vármegyékre. A kastélypark kialakítása is Eördögh Alajos nevéhez fűződik, az épület körül főként fenyves ligetekből álló angolparkot létesített. A földbirtokos szobrokat is szeretett volna készíttetni a kastélyparkba, ezért a kor híres szobrászával I. Ferenczy Istvánnal fel is vette a kapcsolatot, végül azonban nem került sor a megrendelésre.
A 19. század végén a Szapáry család volt a tulajdonos. A nyírábrányi kastély mai historizáló, döntően (neo)klasszicista formaelemeket tartalmazó kialakítását feltehetően a Szapáry család birtokossága idején nyerte el, az átalakítás 1900-ra már biztosan megtörtént az archív képek tanúsága szerint. A kataszteri térképek és az archív képek vizsgálata alapján megállapítható, hogy a hátsó homlokzat előtti erkélyt is ezen átépítés során alakították ki.
A kastélyban a II. világháború idején hadikórházat helyeztek el, majd nem sokkal később államosították az épületet. Az 1950-es években általános iskolát alakítottak ki a kastélyban, ekkor az új funkció miatt át is alakították az épület belsejét.
Az iskola az 1980-as évek elején kiköltözött a kastélyból, 1982-ben magántulajdonba került az épület. A rendszerváltozás után több tulajdonos kezén ment keresztül a kastély, 1993-ban a szállodává alakítását is megkezdték, a munkálatok azonban leálltak. Az önkormányzat 2000-ben árverésen visszavásárolta az épületet.
A kastély egykori 23 hektáros angol stílusú tájképi parkjának a legnagyobb része ma is megvan, az északi és a nyugati szélén azonban telkeket alakítottak ki egy-egy sávban, az 1950-es években. Az angolpark az előző rendszerben jelentős károkat szenvedett, növényzete elvadult. A kastélypark területén a patakot régen tóvá duzzasztották fel, amelyben szigetet is létesítettek. Az egykori grófi rezidencia régi melléképületeit egy kivételével lebontották.
(Forrás: Nyírábrány honlapja)
Látnivalók a környéken
- Nyírmártonfalva, Reviczky-kastély
- Debrecen, Vértessy-kúria
- Balkány, Gencsy-kastély
- Téglás, Degenfeld-Schomburg Kastély
Hol található?
Képek
A képekért köszönet Gál Gabriellának!