Ecséri templomrom (Révfülöp)
A Révfülöp határában álló Ecséri templomrom főfalai még elég jó állapotban vannak, ezért érdemes megnézni, ha a környéken vagyunk.
Ecséri templomrom története
A középkori Ecsér falu már egy 1082. évi oklevélben szerepel. A falu papjáról először egy 1333-ban keletkezett pápai tizedjegyzékben olvashatunk. Az itteni templomot 1353-ból való oklevelek említik először hitelt érdemlően.
A templom építéséhez valószínűleg felhasználták egy korábbi épület alapjait, római kori maradványok láthatók a felhasznált kövek között. 1430 körül a falu kegyura, Ecséri László királyi altárnokmester búcsúengedélyt szerzett a templomnak, majd gótikus stílusban átalakította és sekrestyét, valamint előcsarnokot épített hozzá.
1548-ban a törökök a faluval együtt felégették. Ezt követően az elhagyott templom pusztulni kezdett, a balatonfelvidéki vöröshomokkőből faragott köveit a környékbeliek széthordták.
Ecséri templomrom leírása
A háromhajós templom keletelt szentélye ívesen záródik, ezzel eltér a Balaton-felvidék más középkori templomaitól, melyek négyszögletes szentélykialakításúak. A szentély lépcsője előtt az Ecséri család tagjainak sírjait fedezték fel.
Az északkeleti oldalon állt a sekrestye és a csontkamra (ossarium), délen pedig az előcsarnok. A hajó nyugati végén egykor álló toronynak csak az alapozása maradt meg, viszont a keresztelőmedencét megtalálták. Ugyancsak fennmaradt a gótikus belső háromíves fal, a karzat, a felvezető lépcső, és a támpillérek.
A romokon felfedezhetők Szent Kristófot, a hajósok védőszentjét ábrázoló freskó nyomai, a templomot feltehetően neki szentelték.
A templomot körülvevő derékmagasságú kőkerítés az eredetileg temetkezésre használt területet lezáró fal rekonstrukciója. A templom környezetében a föld alatt a hajdani falu házainak maradványai rejtőznek, a plébánosházat fel is tárták.
(Forrás: Wikipédia)
Látnivalók a környéken
- Révfülöp, Fülöpi templomrom
- Dörgicse, Alsódörgicsei Boldogasszony templomrom
- Dörgicse, Kisdörgicsei templomrom
- Szentbékkálla, Töttöskáli templomrom
- Szigliget, Avasi templomrom
- Nagyvázsony, Kinizsi-vár
- Nagyvázsony, Zichy-kastély
- Taliándörögd, Szent András templomrom
- Balatonfüred, Papsokai templomrom
- Tihany, Apáti templom