Szentgyörgyi Horváth-Zinner-Nedved kastély (Répceszentgyörgy)
Répceszentgyörgy egyik utcájának végén áll a részben felújított, de jelenleg kihasználatlan Szentgyörgyi Horváth-Zinner-Nedved kastély.
Szentgyörgyi Horváth-Zinner-Nedved kastély története
A kastélyegyüttes 1780 körül épült, tervezőjének Hefele Menyhértetet tartják.
A kastély leghíresebb tulajdonos talán II. Szentgyörgyi Horváth Zsigmond volt, aki a kastély nagy átalakításán túl a balatonfüredi Horváth-házat és a híres budai Horváth-kertet létrehozta. A Szentgyörgyi Horváth család nevéhez fűződik a balatonfüredi Anna-bál is.
A kastélyt és a birtokot 1850 körül egy bécsi bankár vásárolta meg, majd, immár eklektikus stílusban átalakítva, 1905-45 között püspöki nyaralóként a szombathelyi püspökség tulajdonába került.
1955-1981 között a MÁV Nevelőintézet, majd 1981-től a Haladás Sportiskolája, illetve annak kollégiuma működött itt. A melléképületekből egy 8 tantermes iskolát alakítottak ki, amely 1993-ig a környék körzeti iskolájaként működött.
Az egyház nem vette vissza az ingatlant, így végül magánkézbe került. Egy osztrák úriember azzal a céllal vásárolta meg, hogy szállóként hasosítsa.
A főépület szabadon álló, egyemeletes, téglalap alaprajzú. Az utcai és a kerti homlokzat középső három tengelye lizénákkal kialakított, timpanonnal lezárt homlokzatu rizalitot alkot. Hosszoldalain négy oszlopon álló, kőbábos korlátú erkély van a bejáratok felett. Kőkorlátos a lépcsőház, csehsüvegboltozatosak a folyosók, stukkós tükörboltozatosak a szobák. A kastély együtteséhez tartoznak az egykori gazdasági épületek, melléképületek. Ezek késő barokk koriak, földszintesek. A 19. század végén eklektikus stílusban átalakították. A kastélyhoz kastélypark tarozik.
(Forrás: Elherdált Örökségünk; documenta Pannonica/Cebula Anna)
Látnivalók a környéken
- Sárvár, Hatvani-Deutsch kastély
- Ostffyasszonyfa, Weöres-kastély
- Szombathely, Gothard-kastély
- Csepreg, Rottermann-kastély
- Csepreg, Nádasdy-Schöller kastély
- Hegyfalu, Széchenyi-kastély
Hol található?
Képek
A belső képekért köszönet „A Felfedező„-nek!