Esterházy-kastély – Kapuvár
Kapuvár központjában áll egy parkban a felújított, városházaként és múzeumként működő Esterházy-kastély.
Esterházy-kastély története
A vár nevével először III. István 1162-ben kelt oklevelében találkozhatunk. Zsigmond király 1387-ben a várat és tartozékait Kanizsai Jánosnak és fiainak adományozta. A vár ezzel megszűnt királyi birtok lenni. A Kanizsai család 1536-ban férfiágon kihalt. Az egyetlen leány, Kanizsai Orsolya kezével a család birtoka Nádasdy Tamásé lett.
A Wesselényi-féle összeesküvésben részes Nádasdy Ferenc lefejezése után a kapuvári vár a többi Nádasdy birtokkal együtt a kincstár kezébe került, majd 1681-ben Esterházy Pál nádor örökjogon megszerezte magának. A Rákóczi szabadságharc alatt Eszterházy Antal generális 1709 júliusában a várat kiürítette és leromboltatta. A védőművek lerombolásával a vár katonai célokra alkalmatlanná vált. Megmaradt részeit a 18. század közepén az Eszterházy család kastéllyá alakította.
A II. világháborút a kastély és környezete különösebb károk nélkül vészelte át. 1945 után tulajdonosától elvették, köztulajdonba került. A kastélyban ma a Polgármesteri Hivatal és a Rábaközi Múzeum működik.
(Forrás: Országjáró)
Látnivalók a közelben
- Beled, Barthodeiszky-kastély
- Magyarkeresztúr, Baditz-kastély
- Sopronnémeti, Sághy-kastély
- Rábasebes, Széchenyi-kastély
- Farád, Sarlay-kastély
- Ostffyasszonyfa, Weöres-Ostffy-kastély
- Szany, Püspöki-kastély
- Fertőszéplak, Széchenyi-kastély
- Balf-kastélyszálló
Hol található?
Képek




