Fekete-kastély (Csabrendek)
A Sümeghez közeli Csabrendeken található Fekete-kastélyhoz egy érdekes legenda is kapcsolódik. A kastély jelene már inkább siralmas.
Maga a főépület egy része nem olyan rossz állapotú, ám hátulról látszik, hogy van egy része, aminek teteje már omladozik. Amikor ott jártam, az ajtó tárva-nyitva volt.
Fekete-kastély története
A késő-barokk Fekete-kastély 1790 körül épült, majd 1816-ban klasszikus stílusban átalakították. A kastély tulajdonosa Fekete János volt, aki a magyar felvilágosult irodalom kiemelkedő alakja.
A Fekete-kastélynak néphagyományban őrzött legendája szerint, Fekete gróf Jelasich horvát bánnal adósságba keveredett. Kölcsönt vett fel, amelyért zálogba adta csabrendeki birtokát. A záloglevél pontosan megjelölte mikor, melyik napon kell visszafizetnie az adósságot. Fekete János gróf a meghatározott napon elküldte tiszttartóját a zálogpénzzel, csakhogy a kölcsönt adó uraság fondorlatosan elébe küldte egy emberét azzal a céllal, hogy letérítse fontos útjáról. Becsalta egy út menti fogadóba, ott megvendégelte, s valószínű, hogy le is részegítette. Eszmélése után a tiszttartó felkapott lovára, hogy küldetését teljesítse, vágtatott Csabrendek felé, de amire megérkezett, beesteledett. Régen túljárt már a megadott határidőn, így a pénzt nem vették át tőle. Fekete grófot nagyon bántotta, hogy elvesztette birtokát, s az a szóbeszéd járta, hogy még halála után is visszajárt. Fekete lován ülve, szellemlovasként vágtatott végig a kastély bástyáin és ijesztgette az új tulajdonost és annak háznépét.
A szocializmus alatt TSZ-irodaként üzemelt, jelenleg pedig raktári funkciókat tölt be (az udvaron és bent is használt hűtők sorakoztak).
Látnivalók a környéken
- Sümegi vár
- Sümeg, Tarányi-kápolna
- Gyepükaján, Nagykeszi templomrom
- Ódörögdi templomrom
- Mikosszéplak, Mikos-Zierer-kastély
- Ötvös, Szegedy-Széchenyi kastély