István-akna (Pécs)
A Pécstől északra található István-akna régen meghatározó volt a Mecsekben folyó bányászatban, ám mára szellemvárossá vált a terület.
Az akkoriban építészeti remeknek számító akna 1925-ben nyílt meg, Zichy Gyula pécsi megyéspüspök 1925 április 26-án szentelte meg.
Meghatározó épület volt, ezt Wertheimer Lajos, a Duna Gőzhajózási Társaság vezérigazgatója is kiemelte. Wertheimer ugyanis azt mondta, hogy „a pécsi bánya, nemzetközileg elsőrangú szakértők ítélete szerint, Európa legmodernebbül berendezett bányái közé tartozik.
1998-ban fejeződött be a kőszénbányászat és a telepet lezárták. Az üresen álló épületegyüttest ma már senki nem őrzi. Az idő, és a sorozatos fosztogatások valódi szellemvárossá alakították a komplexumot.
István-akna leírása
Az István akna épületegyüttese dombos területen teraszon áll, amelyet északról és keletről az akna megközelítését szolgáló közút határol. Az akna eredeti épületei a telek keleti felén állnak, ezektől nyugatra és délre az István II. akna újabb épületei helyezkedtek el, amelyeket a közelmúltban bontottak le.
A keleti oldalon levő út az aknaudvarhoz képest két emelettel magasabban található, melyhez az épületegyüttes meredek rézsűvel, illetve lépcsővel kapcsolódik. A rézsű és az épület közötti keskeny udvaron még fenyőfák is állnak, s így az út felől az aknaház szinte teljesen takarva van. Az együttes az északi, illetve a nyugati irányból tárul fel.
Az eredeti épületek négy, illetve két elemből álló csoportot alkotnak. Az aknaház, felolvasó, öltöző, fürdő épületsora L-alakban szerveződik, amelynek hosszabb szára az úttal párhuzamos, észak déli irányú, a rövidebb szár végéhez a közelmúltban elbontott híddal kapcsolódott az aknatorony. Ezektől délre a kompresszorház és a kapcsolóház szintén híddal összekapcsolt épületegyüttese áll. Az udvar délkeleti sarkában egy újabb transzformátorház található.
(Leírás forrása: Műemlékem)
Látnivalók a környéken
- Komló, Zobák-akna
- Komló, Jánosi Engel Adolf-kastély
- Pécs, Tettyei romok
- Bakóca, Majláth-kastély
- Máré-vár
- Mecseknádasd, Püspöki-kastély
Hol található?
Képek
A képekért köszönet Urbex Yvette-nek!